Deltagerliste

Til CONNECT 2018 vil følgende personer deltage:

Firma/Organisation   Navn   Titel
ASKO Norge AS   Kai Just Olsen   Logistikksjef
Associated Danish Ports A/S   Nils Skeby   CEO
Banedanmark   Hanne Bjørn Nielsen   Kundechef
Banedanmark   Peter Svendsen   Trafikdirektør
Bergen Havn   Johnny Breivik   Port director
Bergen Havn   Nils Møllerup   Business Development
Blue Water Shipping   Berit Odgaard Christensen   General Manager
Blue Water Shipping   Bent Rasmussen   Director Reefer Logistics Road
BRN - Business Region North Denmark   Henrik Hartmann Jensen   Sekretariatsleder
Business Region North Denmark   Rasmus Engsig   Konsulent
Claus Sørensen A/S   Morten Jensen   Frysehuschef
Color Line Cargo   Allan Rishøj   Fragtchef
Color Line Cargo    Terje Røli   Koncerndirektør 
Color Line Danmark A/S   Henrik Renneberg   Adm. direktør
Dansk Industri   Michael Svane   Branchedirektør
Danske Havne   Tine Kirk Pedersen   Direktør
Danske Speditører   Martin Aabak   Adm. direktør
Danske Transport Medier ApS   Jeanette Routhe   CEO
DareDisrupt   Anders Hvid   Adm. direktør
DB Cargo Scandinavia i Danmark   Silke Janser   CEO
DI   Dennis Jensen   Chefkonsulent
DSV   Poul Nielsen   Konsulent
DSV Road A/S   Hans Pedersen   Direktør
Fjord Line   Claus Riis   Freight Director
Folketingets Transport-, Bygnings- og Boligudvalg   Henning Hyllested   MF
Folketingets Transport-, Bygnings- og Boligudvalg   Kristian Pihl Lorentzen   Transportordfører
Folketingets Transport-, Bygnings- og Boligudvalg   Rasmus Prehn   MF
Frederikshavn Kommune   Birgit Hansen   Borgmester
GateDenmark / Aabenraa Kommune   Poul Bruun   Erhvervskonsulent
Gatehouse Logistics A/S   Lars Mohr Jensen   Produktionsdirektør
Hærvejskomiteen   Henrik Hansen   Sekretariatschef
Hanstholm Havn   Niels Clemensen   Direktør
Hanstholm Havn   Rasmus Sørensen   Forretningsudvikler
Hav Line Group   Carl-Erik Arnesen   CEO
Hirtshals Havn   Anker Laden-Andersen   Bestyrelsesformand
Hirtshals Havn   Ditte Gerstrøm Sørensen   Marketingchef
Hirtshals Havn   Jens Kirketerp Jensen   Adm. direktør
Hirtshals Havn   Karin Eilers   Vicedirektør
Hirtshals Havn   Katrine Myrup Ritter   Kommunikationsmedarbejder
Hirtshals Havn   Linn Indrestrand   Udviklingskoordinator
Hirtshals Havn   Michael Rosenlund Langballe   Udviklingskoordinator/PSO
Hirtshals Havn   Peter Ydesen   Teknisk chef
Hirtshals Transport Center   Tonni Sørensen   DIREKTØR
Hjørring ErhvervsCenter   Bo Geertsen   Direktør
Hjørring ErhvervsCenter   Henrik Dam   Konsulent
Hjørring ErhvervsCenter   Ole Peter Christensen   Direktør
Hjørring Kommune   Andreas Duus   Direktør for Teknik- og Miljø
Hjørring Kommune   Arne Boelt   Borgmester
Hjørring Kommune   Børge Bech   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Carsten Andersen   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Claus Mørkbak Højrup   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Henrik Jørgensen   2. viceborgmester
Hjørring Kommune   Jørgen Christensen   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Laila Zielke   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Lisbeth Bilde   Souschef Plan & Udvikling
Hjørring Kommune   Lotte Vang   Chef, Teknik og Miljø
Hjørring Kommune   Mette Jensen   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Michael Engbjerg   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Ole Ørnbøl   Byrådsmedlem
Hjørring Kommune   Per Møller   1. viceborgmester
Hjørring Kommune   Søren Smalbro   Udvalgsformand Teknik- og Miljø
Hjørring Kommune   Stein-Erik Linna   Projektleder
Hjørring Kommune   Tommy Christiansen   Kommunaldirektør
Hvide Sande Havn   Bent Haumann   Business Development Manager
I .T. F.  –  International Transport Formidling   Hardy Jørgensen   Direktør
Iceberg Seafood   Dan Andersen   Logistikchef
Industrie- und Handelskammer Flensburg   Ulrich Spitzer   Stv. Hauptgeschäftsführer
ITD   Anders Jessen   Chefkonsulent 
Iveco i Norden   Henning Nielsen   Produktchef for lastbiler
Jysk   Rune Jungberg Pedersen   Communications & CSR Director
Kristiansand Havn   Halvard Aglen   Direktør
Liberal Alliance   Ole Birk Olesen   Transportminister
MARCOD   Peter Møller   Erhvervskonsulent
Mariagerfjord Kommune   Casper Hedegaard   Byrådsmedlem
MESSE C   Jørgen Kronborg   Projektleder
Norconsult AS   Martin Schreck   Seniorrådgiver
Nordjyllands Trafikselskab   Thomas Øster   Direktør
Nordjyske Jernbaner A/S   Peter Hvilshøj   Adm. direktør
Nordsøen Forskerpark   Karl Henrik Laursen   Direktør
Norske Havner   Arnt Einar Litsheim   Direktør
NTK 2018   Peter J. Petersen   Formand
PICit A/S   Henrik Højen Andersen   CEO
Port of Frederikshavn   Bent Lange   Senior Business Development Manager
Port of Kristiansand   Odd-Leif Berg   Plan- og utviklingssjef
Rambøl   Jens Egdal   Division Director
Region Midtjylland   Morten Flæng   Regionsrådsmedlem
Region Midtjylland   Torben Nørregaard   Regionsrådsmedlem
Region Midtjylland   Hanne-Marie Sieg Sørensen   Specialkonsulent
Region Nordjylland   Christian Twitchett   Konsulent
Region Nordjylland   Erik Høgh-Sørensen   Regionsrådsmedlem
Region Nordjylland   Henning Christensen   Regional Udviklingsdirektør
Region Nordjylland   Jørgen Hansen   Regionsrådsmedlem
Region Nordjylland   Jørgen Rørbæk Henriksen   Regionsrådsmedlem
Region Nordjylland   Morten Lemvigh   Kontorchef
Region Nordjylland   Ole Stavad   Regionsrådsmedlem
Region Nordjylland   Otto Kjær Larsen   Regionsrådsmedlem
Region Nordjylland   Svend Særkjær   Regionsdirektør
Region Nordjylland   Svend Tøfting   Projektleder
Region Nordjylland   Tina Juul Kjellberg   Regionsrådsmedlem
Region Nordjylland   Tommy T. Madsen   Specialkonsulent
Region Nordjylland   Ulla Astman   Regionsrådsformand
Region Syddanmark   Meho Selman   Regionsrådsmedlem
Region Syddanmark   Poul Andersen   Regionsrådsmedlem
Region Syddanmark   Preben Jensen   Regionsrådsmedlem
Skanderborg Kommune   John Haarup Laursen   Byrådsmedlem
Skanderborg Kommune   Kjeld Jensen   Byrådsmedlem
SmartLog   Henrik Straarup   Projektleder
SmartLog   Gitte Kirstine Rahmberg   Kommunikationskonsulent
Solutions4Innovation   Kristoffer Wolsing   Projektleder
Solutions4Innovation   Michael Stie Laugesen    Områdeansvarlig
Thisted Kommune   Ulla Vestergaard   Borgmester
TransECO2   Lars Dagnæs   Civ ing
Trekantområdet Danmark   Niels Græsbøll Olesen   Chefkonsulent
Tved Consulting   Sven Buhrkall   Erhvervsrådgiver 
Vejdirektoratet   Erik Søbjerg   Specialkonsulent
Vejdirektoratet   Kenn Mørk   Fagkoordinator
Vejdirektoratet   Mette Bentzen   Afdelingsleder
Vendelbo Spedition A/S   Flemming Gregersen   Salgschef
Vendelbo Spedition A/S   Jesper Bundgaard Madsen   Adm direktør
Vest-Agder fylkeskommune   Christian Eikeland   Leder av hovedutvalg for samferdsel, areal og miljø
Vest-Agder fylkeskommune   Elisabeth H. Mathisen   Rådgiver
Vest-Agder fylkeskommune   Marit Vatn Jensen   Rådgiver
Vest-Agder fylkeskommune   Sigmund Oksefjell   Representant i Hovedutvalg for samferdsel, areal og miljø
Vest-Agder fylkeskommune   Vidar Ose   Samferdselssjef
Vest-Agder fylkeskommune   Egil Strømme   Fagleder
Voss Production AS   Arnt Rune Karlsen   Logistic Manager
Voss Production AS   Lisbeth Naley   Traffic Manager
Waagan Consult   Jesper Skjærris   Konsulent
Waagan Consulting   Stein Arve Waagan   Direktør
Aalborg Havn   Kjartan Ross   Salgschef
Aalborg Havn Logistik A/S   Rasmus Munk Kolind   Account Manager
Aalborg Kommune   Thomas Kastrup-Larsen   Borgmester
Aalborg Kommune, Trafik & Veje   Martin Holst Fischer   Afdelingsleder
Aalborg Universitet   Kristian Hegner Reinau   Lektor og leder af forskningsgruppen Freight Transport Research Group 
Aalborg Universitet   Lasse Rosendahl   Professor


(Bemærk deltagerlisten opdateres ugentligt)